تولیدکننده نوآور نگاره های نوین فرش سجاده ویژه مساجد و حسینیه های سطح کشور
 
 

خبرنامه آریا
رئیس اتاق کاشان در همایش فرش ماشینی بر لزوم ایجاد مرکز مطالعات فرش ماشینی برای تقویت تولید و صادرات صنعت فرش ماشینی تأکید کرد.

رئیس اتاق کاشان در همایش فرش ماشینی بر لزوم ایجاد مرکز مطالعات فرش ماشینی برای تقویت تولید و صادرات صنعت فرش ماشینی تأکید کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران به نقل از اتاق کاشان، ارتباط دانشگاه با صنعت فرش‌ماشینی، ایجاد و شناسایی بازارهای جدید برای صادرات و گفت‌وگو با فعالان حوزه فرش‌ماشینی، جایگاه صادرات فرش‌ماشینی ایران، چالش‌ها و راه کارهای رونق تولید فرش های ماشینی، از مهمترین محورهای سومین همایش فرش ماشینی بود.

 

محمود تولائی، رئیس اتاق کاشان در این همایش با بیان اینکه فرش ماشینی ستاره ای در نساجی و صنعتی فعال و به روز است، گفت: صنعت فرش ماشینی امروز به فروغ کامل رسیده و از مرزهای جغرافیایی کشور بیرون رفته است. وی افزود: سال ها آرزو داشتیم پوشاکمان را خودمان تهیه کنیم اما امروز افتخارمان این است که فرش زیر پایمان را خودمان تولید می کنیم.

 

وی با بیان اینکه صنعت فرش ماشینی با توانمندی و اتکا به منابع مالی بخش خصوصی و نه با ارزهای اختصاصی و صندوقی به توسعه رسیده است، مبارزه جدی با مسئله به قاچاق را مورد توجه قرار داد و همچنین لزوم حمایت بخش دولتی از این صنعت را برای حضور فعال در نمایشگاه های بین المللی خواستار شد.

 

رئیس هیئت مدیره انجمن فرش ماشینی ادامه داد: حدود 70 درصد ظرفیت منطقه در تولید فرش ماشینی فعال هستند وحضور در بازارهای جهانی به ماشین آلات و تجهیزات بسیار بیشتری نیاز داریم.

 

تولائی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه به مرکز مطالعات فرش ماشینی نیازمندیم، گفت: برای ورود جدی به بازار‌هاب جهانی نیاز به مطالعه بازار از جنبه ‌های مختلف علمی و فنی نیاز داریم.

 

وی با اشاره به رفع تحریم‌ها گفت: باید از شرایط پسا برجام و حضور هیئت های مختلف تجاری برای معرفی صنعت فرش ماشینی نهایت استفاده را ببریم.

 

تولائی با بیان اینکه فعالان صنعت فرش در شرایط مطلوبی قرار ندارند،تصریح کرد: برخورد بعضی از دستگاه های حکومتی در اعمال قانون محیط زیست سلیقه‌ای است و یکسان عمل نشده و در مواردی به تعطیلی غیر عادلانه بعضی واحدهای تولیدی منجر می‌شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی کاشان دسته‌بندی مسائل مشاغل سخت و زیان آور و مسائل مالیاتی را از مشکلات فعالان صنعت فرش ماشینی عنوان و تصریح کرد: پرداخت مالیات وظیفه ما است و ما مشکلی در این زمینه نداریم اما بلاتکلیفی در این موضوع و شفاف نبودن رویه ها و اینکه نمی‌دانیم سال آینده چه پیش خواهد آمد، بخش خصوصی را نگران میکند.

 

تولائی همچنین لزوم توانمند سازی روحی فعالان اقتصادی و تولیدگنندگان بازنگری در قوانین تأمین اجتماعی، دارائی، کار و محیط زیست را برای حمایت از تولید ضروری دانست وگفت: در این زمینه باید برنامه امید برای صنایع کشور توسط وزارت صنایع تدوین شود.

 

شایان ذکر است، ارائه آخرین تحقیقات انجام شده درباره فرش‌ماشینی در مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد توسط شرکت‌های ایرانی و چند شرکت خارجی از کشورهای ترکیه، تایلند، آلمان و چین نیز در دیگر سالن‌های جنبی این دانشگاه مورد استقبال تولیدکنندگان صنعت نساجی کشور قرار گرفت.

 

 

 

 

 

از فرش تا عرش ؛با فرش سجاده آریا

 

 

 

 
منوی اصلی